Marmaris Tatil Rehberi

   Tatil planlayan tüm gezginler tatil rehberlerinden bilgi toplamaya çalışırlar. Herkes ayda yılda bir çıkacağı tatilin iyi geçmesini ister. Marmaris Tatil Rehberi sizlere Marmaris Tatiliniz sırasında işinize yarayacak bazı bilgiler verecektir.

Marmaris’in Konumu:

   Marmaris Ege Bölgesinde bulunan Muğla’nın turistik bir tatil beldesidir. Bodrum’a iki saat, Fethiye’ye bir saat kırk beş dakika, Dalyan’a bir buçuk saat uzaklıktadır. Eğer kendi arabanızla gelirseniz bir haftalık Marmaris Tatili sırasında Bodrum, Fethiye, Dalyan’ı görebilirsiniz. Eğer kendi arabanız yok ise sorun değil, Marmaris otogarından bu güzel ilçelere her zaman dolmuş ve otobüs bulabilirsiniz.

   Marmaris’in kendi için bulunan Hisarönü yarım saat, Selimiye kırk beş dakika, Bozburun elli dakika uzaklıktadır. Size küçük bir tavsiye; Hisarönü, Selimiye ve Bozburun’u görmeden sakın Marmaris’ten ayrılmayın.

   Ülkemizce ünlü Şair Can Yücel’in yaşadığı yer olan Datça Marmaris’ten 80 Km uzaklıktadır. Datça’ya gittigiğinizde Eski Datça sokaklarında gezip, Can Yücel’in evinin bulunduğu Can Yücel Sokağını mutlaka görün.

 Marmaris Tatil Rehberi      Marmaris Tatil Rehberi     Marmaris Tatil Rehberi

 

Marmaris’te Gezilecek Yerler:

  • Marmaris Kalesi ve Marmaris Müzesi
  • Nimara Mağarası
  • Marmaris Tekne Turu
  • Selimiye
  • Bozburun
  • Turunç
  • Orhaniye
  • Akyaka ( Mutlaka azmak nehrinde tekne turuna çıkın )
  • Marmaris Aqua Dream Su Parkı ( Tepede olduğundan manzarası muhteşemdir )
  • Hisarönü Tekne Turu ( Marmaris dışında Orhaniye’de Hisarönü Körfezindeki bu tur ile Selimiye’de de denize girebilir, Kamelya Adasındaki dilek ağacını ve küçük kiliseyi görebilirsiniz )

Marmaris’te Şehir İçi Ulaşım:

   Marmaris’te şehir içi ulaşım gayet basit ve anlaşılır bir sistemdedir. Şehir içi dolmuşlarda renk sistemi vardır. Marmaris otogardan sitelere kadar olan mesafede yeşil dolmuşlar çalışmaktadır. Önlerinde Marmaris yazar. İçmeler’e gitmek isterseniz eğer şehir merkezinden İçmeler’e turuncu dolmuşlar gider. Önlerinde İçmeler yazmaktadır. Armutalan’a gitmek istiyorsanız eğer mavi dolmuşlara binmeniz gerekir. Onlarında önlerinde Armutalan yazar.

   2015 yılında Muğla Belediyesi Büyük Şehir Belediyesi oldu. Bu sebeple artık Marmaris’te de büyük şehir belediyesine ait belediye otobüsleri hatlarda çalışmaya başladı. Tüm hatlardaki renkleri beyazdır. Hepsinin önlerinde diğerleri gibi hangi hatta çalıştığı yazmaktadır. 

09.02.2017 tarihli fiyat tarifelerine göre:

Marmaris Şehir içi yeşil Dolmuş: 2,5 TL

İçmeler – Marmaris turuncu Dolmuş: 3,5 TL

Armutalan – Marmaris Mavi Dolmuş: 2,5 TL

Marmaris – Köyceğiz ( Marmaris Otogardan ) : 13 TL

Marmaris –  Ortaca ( Marmaris Otogardan ) : 17 TL

Marmaris – Dalaman ( Marmaris Otogardan ) : 18 TL

Marmaris – Fethiye ( Marmaris Otogardan ) : 24 TL

Marmaris – Dalyan : Marmaris > Ortaca: 17 TL + Ortaca – Dalyan: 5 TL

 

Nerede Yemek Yenir?

   Marmaris Tatili sırasında sizlere tavsiyemiz, herşey dahil otelde kalsanız bile mutlaka bir kaç akşamınızı Marmaris Marinasındaki restaurantların birinde yemek yemenizdir. Herkesin ağız tadına göre restaurant menülerinde çok güzel yemekler bulacaksınız. Balık, et ve vejetaryen çeşitliliği yanında çocuk menüleri seçenekleri de bulunmaktadır. 

   Marmaris Marina bölgesine ‘Kısa Yalı’ denir. Marinada balık restaurantlarını deneyebilirsiniz. Et ve pizza olarak da çok başarılı restaurantlar bulabilirsiniz. 

   Siteler sahil yolu tarafına da ‘Uzunyalı ‘ denir. Bu bölgede de genelde et ve pizza türünde yemekler bulabilirsiniz. Buradaki resturantlarda da balık yiyebilirsiniz ancak Marmaris’te balık Marina da yenir. Bu Uzunyalı da balık iyi yapılmaz anlamına gelmesin. Buradaki resturantlarda da balık gayet başarılı yapılır.  

Marmaris Hava Durumu:

   Tatil planı yapanlar mutlaka gidecekleri tatil beldesinin hava durumunu merak ederler. Marmaris Tatil Rehberi olarak sizlere diyebilir ki Marmaris diğer tatil beldelerine göre daha az nem oranına sahiptir ve sizleri bunaltacak derecede nem oranına sahip olmadığını sizlere söylemek isteriz.  Gündüzleri hava bunaltıcı olmayan bir sıcaklıkta olmayıp gece ılık bir havanın tadına varacaksınız. Yaz mevsiminin en sıcak havası ağustos ayıdır.

Marmaris Turları:

   Marmaris tatili sırasında sizleri eğlendirecek bir çok tura katılabilirsiniz. Çıkmaz isteyeceğiniz turların ilk başında Marmaris tekne turu olmalı. Marmaris Tekne Turu sırasında Marmaris’in hem doğasını hemde masmavi koylarını görme fırsatı bulursunuz. Marmaris Tekne Turları hem Marmaris içinde olduğu gibi Marmaris dışında da tekne turuna çıkabilirsiniz. Tavsiye olarak öncelikle Hisarönü Tekne Turu ve Kleopatra Tekne Turu olabilir.   

 Marmaris Hisarönü Tekne Turu  Marmaris Herşey Dahil Tekne Turu   Marmaris Hisarönü Tekne Turu

   Ancak öncelikle eğer iyi bir bronz tene sahip olmak istiyorsanız mutlaka ölü derilerinizden kurtulmalısınız. Bunun içinde Marmaris Türk Hamamı turuna katılmanızı öneriyoruz. 

Marmaris Hamam Turu harika bir eğlence ve spa   Marmaris Hamam Turu saunası yağ masajı   Marmaris Hamam Turu sonrası güzel bir ten

   Adrenalin dolu dakikalar istiyorsanız Marmaris Jeep Safari, Marmaris Atv Safari, Marmaris Buggy Safari turları sizlere göre olacaktır.

Marmariste Jeep Safari    Marmaris Atv Safari Turu  Marmariste Buggy Safari

 

   Marmaris Tatil Rehberi olarak tarih ve deniz iç içe bir tur istiyorsanız Marmaris Dalyan Turu tam sizlere göre olacak. Bu tur Denizden ve Karadan olmak üzere iki ayrı şekilde düzenleniyor. Birinde Dalyan’a karadan Otobüsle düzenlenirken diğeri Marmaris’ten kalkan bir tekne ile Dalyan’a gidiliyor. Karadan gidilen tur için burayı, Denizden gidilen tur için burayı tıklayınız.

Marmaris Dalyan Tekne Turu   Marmaris Dalyan Tekne Turu   Marmaris Dalyan Tekne Turu

   Marmaris Tatilinin güzel geçmesini dileriz. Detaylı bilgiler ya da her hangi bir sorun yaşadığınızda mutlaka iletişim numaramızdan bizlere ulaşınız.